![]() |
YAAAAAM! :3 |
YOGU treats come in two serving sizes, Regular cup which costs 70 php and large cup 95php. Toppings are also available priced at 15php each topping and 30php for 3 toppings of your choice. There were different kinds of toppings like mango, toblerone, crunch, cereal, almonds, granola, kiwi, strawberry, chocolate chips and many more.
I was having a difficult time in choosing what toppings I want. |
The best part of all was UNLIMITED SYRUP! If you like your frozen yogurt to be sweet, then help yourself with these sweet flavored syrups! There are honey, chocolate swirl, strawberry and caramel. You can get as many as you want! :3
FREE! |
![]() |
Crepe with nutella and chocolate sauce, sprinkled with powdered sugar and frozen yogurt. |
And some of our pics, enjoying our orders! :P Yikes! I know you want one!
So what are you waiting for?! Try YOGU now!
PIGGIN' OUT!
I have a small business which is selling load. I get enough profits each week. It was Christmas so I decided to treat my awesome cousins. We went to ayala and watched a movie. After, we decided where to eat desserts so we ended up in GELATISSIMO because they knew that it is my favorite ice cream store. Incase you don't know, gelato is Italy's variant of ice cream. It is also known to have less butterfat and and sugar contents.
We were so excited to eat so we immediately grab some tables and sat down on the chairs. The place was a little bit small. It wasn't spacious at all. I mean it cannot accommodate more people. There were only few chairs and tables but still we ate there.
Before we ate it, we took a picture as a SOUVENIR. (: |
We ordered "COPPA BAMBINO". It has 32 mini scoops of indulgent gelato topped with whipped cream, chocolate sauce, nuts and strawberries. It also has fan wafer, poco stick, bambino cones & two novelty sticks. It estimately serves 4 to 6 people. You'll need to rotate between your friends to finish this one. Yes, you heard that right. It costs 600php but I tell ya', it's really worth the price!
![]() |
I immediately grabbed my spoon so that I could be the first one to eat it. haha :P |
They have many kinds of amazing desserts like sundaes, shakes and banana splits. You can also have take home packs, 500ml & 1 Litre gelato. Their gelatos cost about 95php (small), 150php (regular), 180php (large). It's better to buy the large cup than the regular cup because it only has 30php difference. The prices are fair considering the large serving size and the place where the store is located.
BON APPETIT! :3 |
Lastly, I would like to thank their staff here in Gelatissimo - Ayala for doing a great job in serving their customers. They give their customers a free taste of the gelato of their choice. And as we were about to leave the store, everyone of the staff "thanked" us for coming there. haha (:
At last, we finished the huge COPPA BAMBINO! THUMBS UP! :) |
Try to visit their store when you get a chance!
Satisfaction guaranteed! (:
CRAVING FOR SUSHI!
It was my cousin's birthday so we decided to eat dinner outside. We kept on arguing where to eat. We decided to eat food that we haven't tasted yet so we ended up in Little Nonki in A.S. Fortuna. It is a japanese restaurant. When we entered the restaurant, we smelled japanese food all over. The waitresses greeted us with a warm welcome saying "ohayou gozaimasu!" It made us smile. After, we sat down and chose what menu we're going to order. When I saw the menu, I was like whoa, I didn't understand some words. I only relied on the pictures if it looks tasty or not. We kept on asking the waitress what their delicious food are. So we waited like 15 minutes, then the food was served. We used chopsticks to eat the food. It was a little difficult especially getting the agedashi tofu but then I got used to it.
![]() |
So delicious! |
![]() |
My favorite sushi! CRUNCHYROLL :3 Can't stop eating it. O_O |
![]() |
I was having a hard time in eating this because I was using chopsticks but still I kept on eating it. I actually ate 7 tofus. hihihi :) |
![]() |
I love their fried rice. |
We spent Php 3,200. It was really worth it! It was absolutely perfect! I rate this restaurant 9.5/10 because their food was so delicious and mouth-watering and yea, I was having a hard time using chopsticks in getting the food. haha (: You better try this one! I bet you'll love this too!